Leki

Jak zwalczyć ból głowy i inne dolegliwości

Na świecie jest mnóstwo osób które odczuwały ból, czy to głowy lub złamania albo innej dolegliwości bólowej. Wtedy przychodzą nam z pomocą różne leki przeciwbólowe. Różnią się składem i przeznaczeniem. Powszechne są z ibuprofenem, w większej lub mniejszej ilości. Czy zastanawialiście się kiedyś jak działają leki przeciwbólowe? Kiedy możemy je zażywać? Czy możemy brać tabletki przeciwbólowe z innymi lekami? Czym można zastąpić leki przeciwbólowe? Czytając dalej znajdziesz odpowiedzi na te konkretne pytania.

Jak działają leki przeciwbólowe?

Na polskim rynku można znaleźć przeróżne tabletki przeciwbólowe takie jak Aspiryna,  Apap, Ibuprom, Paracetamol, Metafen, Etopiryna czy Panacit. Jest ich jednak o wiele więcej niż nam się wydaje. Leki przeciwbólowe to substancje chemiczne które powodują analgezję,czyli zjawiska zniesienia czucia bólu tak jak to robią znieczulenia u lekarzy np. podczas operacji. W lekach przeciwbólowych można znaleźć składniki aktywne które mają właściwości zniesiania bólu takie jak ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy. Te elementy różnią się od siebie budową, siłą oraz zakresem działania.

Ibuprofen stosowany jest w leczeniu stanu zapalnego, który jest jedną z przyczyn bólu. Działa też przeciwgorączkowo oraz – podobnie jak kwas acetylosalicylowy, ale w mniejszym stopniu – hamuje zlepianie płytek krwi i zmniejsza jej krzepliwość. Ibuprofen nie kumuluje się w organizmie. Wydalany jest z moczem w 60 do nawet 90 proc. w postaci metabolitów, czyli związków organicznych, które nie są bezpośrednio potrzebne do wzrostu i rozwoju organizmu. Stosunkowo niedawno dziennikarze brytyjskiego magazynu „The Telegraph” poinformowali, że przeprowadzane m.in. na muchach badania laboratoryjne dowiodły, iż ibuprofen przyjmowany regularnie jest w stanie przedłużyć życie owadów o okres odpowiadający 12 latom życia człowieka. Muchy, którym podawano lek, miały nie tylko żyć dłużej, ale i wyróżniały się lepszą kondycją i zdrowiem.

Paracetamol to przede wszystkim lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym; działanie przeciwzapalne jest tu znikome w porównaniu z ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym. Paracetamol nie sprawdza się też, w odróżnieniu od kwasu acetylosalicylowego, jako lek przeciwzakrzepowy. O tej substancji warto wiedzieć, że dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 30 minutach. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się średnio przez 4 godziny.

Za najbardziej wszechstronny uważa się kwas acetylosalicylowy: oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego może on – zdaniem naukowców z Wielkiej Brytanii – zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Jak często powinno się przyjmować aspirynę, by dała tak dobre rezultaty? Raz dziennie. A ile? Podobno wystarczy jedna piąta tabletki, czyli około 75 miligramów (mg). Dodatkowo kwas acetylosalicylowy sprawdza się jako lek przeciwzakrzepowy, pod warunkiem jednak, że jest stosowany regularnie przez dłuższy czas.

Kiedy możemy zażywać leki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe zaczynają działać po ok 20-30 minutach, a ich skuteczność jest wtedy gdy weźmiemy tabletkę od razu kiedy ból się pojawi. Częstotliwość zażywania tych leków powinniśmy skonsultować z lekarzem albo przeczytać ulotkę na której powinny znaleźć się takie informacje.

Czy można zażywać leki przeciwbólowe z innymi lekami?

Nie powinno się zażywać jednocześnie kilku leków przeciwbólowych, bo jeśli zawierają tę samą substancję, istnieje ryzyko przedawkowania. Jeśli zażywamy różne substancje przeciwbólowe, to bardzo prawdopodobne jest, że nie można ich ze sobą łączyć, jak w przypadku kwasu acetylosalicylowego i wspomnianego już paracetamolu. Tego drugiego nie wolno przyjmować też m.in. z barbituranami oraz niektórymi lekami przeciwwirusowymi.Warto też wiedzieć, że interakcja leków, może w znaczący sposób modyfikować działanie poszczególnych leków, np. kwas acetylosalicylowy stosowany jednocześnie z metotreksatem nasila toksyczne działanie tego przeciwnowotworowego leku na szpik kostny, a przyjmowany z lekami przeciwzakrzepowymi wydłuża czas krwawienia i zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoku.Jednoczesne przyjmowanie różnych leków przeciwbólowych może też wywoływać takie skutki uboczne jak krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy czy zmiany skórne. Co ciekawe, takie niepożądane objawy mogą się pojawić już po kilku minutach, ale także po kilkunastu godzinach czy nawet po kilku dniach. Ważne jest również to, że pod żadnym pozorem nie można łączyć leków przeciwbólowych z alkocholem i zażywać ich na pusty żołądek. W pierwszym przypadku w trosce o wątrobę, ponieważ może dojść do jej uszkodzenia, w drugim – o układ pokarmowy; środki przeciwbólowe zwiększają niebezpieczeństwo krwawień z żołądka

Czy można znaleźć alternatywy na leki przeciwbólowe?

W zależności od rodzaju dolegliwości bólowej możemy znaleźć różne zamienniki.

Goździki na ból zęba, czosnek na ból ucha, zęba i gardła, pietruszka na bóle miesiączkowe, cebula na bóle reumatyczne, chrzan na bóle zatok, czerwony pieprz na ból głowy, stawów i mięśni, mięta na ból brzucha, czarna porzeczka na bóle migrenowe, imbir na bóle głowy i mięśni, rumianek na ból głowy, jabłko na ból brzucha, bazyli na ból gardła i zatok, czekolada gorzka na ból głowy, olej CBD (konopny) na układ naczyniowo-sercowy, zapobiega miażdżycy i zatorom, wzmocnienie flory jelitowej, obniża poziom cholesterolu, zapobiega rozwojowi nowotworów, działa przeciwbólowo i moczopędnie