Zdrowa skóra

Higiena, kosmetki, piękno – czyli zdrowa skóra

Dla każdej kobiety piękna i zdrowa skóra jest ważnym elementem codziennego życia. Jednak jakich produktów używać aby zadbać o skórę? Jakie one powinny mieć składniki w sobie, żeby nam pomogły? Czy tylko kosmetyki wystarczą aby prawidłowo zadbać o naszą skórę? Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o swoja skórę. Istnieje wiele sposobów na to, by przywrócić jej młody, gładki i promienny wygląd, co poprawi nasze samopoczucie i pozwoli czuć się zdrowo i pięknie.

Jakich produktów używać żeby mieć zdrową skórę?

Kosmetyki antyoksydacyjne to jeden z najlepszych wspomagaczy, jaki możesz podarować skórze. Wolne rodniki to posiadające nieparzystą liczbę elektronów reaktywne formy tlenu. Bezwzględnie atakują i niszczą komórki, białka a nawet geny, tylko dlatego by zdobyć brakujący elektron. Odpowiadają za wiele niekorzystnych zjawisk, m.in. naruszenie bariery hydrolipidowej skóry czy wcześniejsze starzenie się. Ludzki organizm doskonale je neutralizuje, jednak zanieczyszczone powietrze, używki czy chroniczny stres sprawiają, że wolnych rodników przybywa. Z czasem naturalne mechanizmy antyoksydacyjne są niewydolne, dlatego każda dodatkowa porcja antyoksydantów jest na wagę złota. Za najsilniejsze kosmetyczne antyoksydanty uważa się: witaminę C, witaminę E, koenzym Q10, obecne m.in. w zielonej herbacie polifenole oraz pozyskiwany ze skórki winogron resweratrol. Warto je stosować stosować już po 20. roku życia. Zielona herbata świetnie radzi sobie w pielęgnacji częstej w tym wieku cery z niedoskonałościami. Po ukończeniu trzydziestki kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym są w zasadzie konieczne. Kolejnymi produktami pielęgnującymi naszą skórę są kosmetyki nawilżające. Odwodniona skóra jest nie tylko nieprzyjemnie ściągnięta. Również kiepsko wygląda. Jest szara, pozbawiona blasku i matowa, z czego ukryciem nie radzą sobie nawet najlepsze fluidy. Nie wspominając o tym, że na odwodnionej skórze zmarszczki są o wiele bardziej widoczniejsze. Stosowanie głęboko nawilżających kosmetyków jest niczym rewitalizujący zastrzyk. Warto je używać także z troski o młody wygląd. Kiedy naskórek jest przesuszony, zlokalizowane w skórze właściwej rezerwy wilgoci migrują ku płycej położonym warstwom. Nie pozostaje to bez wpływu na włókna kolagenu i elastyny, które stają się kruche i mniej elastyczne. Im bardziej kruche są włókna kolagenowe, tym łatwiej o ich uszkodzenia, które na powierzchni skórę przyjmują postać zmarszczek. Nawadniające esencje, nawilżające toniki czy kremy nie są przeznaczone wyłącznie do skóry suchej. Kosmetyki bogate w lekkie, ale skuteczne składniki m.in. kwas hialuronowy, glicerynę, aloes, witaminę B5 sprawdzą się także w przypadku tych podtypów cery, które łatwo obciążyć zbyt bogatymi formułami. Warto też wspomnieć o cudownych olejach CBD które mają właściwości przeciwutleniające a co za tym idzie redukują stres oksydacyjny, spowalniają i zapobiegają starzeniu się komórek i tkanek, wspierają naturalne mechanizmy obronne organizmu i chronią przed wolnymi rodnikami.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki pielęgnujące skórę?

Przed podjęciem ważnej decyzji jakie kosmetyki wybrać z szerokiej gamy produktów powinniśmy się dobrze zastanowić. Żeby osiągnąć piękną i zdrową skórę należy zwrócić szczególną uwagę na skład jaki posiada dany produkt. Bardzo korzystne dla naszego ciała są produkty które zawierają: witaminę C, witaminę E, koenzym Q10, kwas hialuronowy, glicerynę, aloes, witaminę B5, kwas linolowy, kwas alfa-linolowy. Wiadome jest to że w jednym produkcie nie znajdziemy wszystkich wyżej wymienionych elementów ale to nie oznacza że krem bądź olejek z większością tych składników będzie zły.

Czy tylko kosmetyki wystarczą aby prawidłowo zadbać o naszą skórę?

Na to pytanie jest prosta odpowiedź: nie, nie wystarczą tylko produkty do pielęgnacji ciała. Aby mieć zdrową skórę należy też zastosować kilka zasad oprócz codziennego nakładania kosmetyków odżywczych i wspomagających. Piękna skóra nigdy nie idzie w parze z używkami, zwłaszcza papierosami. Na przestrzeni dziesięcioleci wielokrotnie udowodniono, że nikotyna po prostu źle wpływa na skórę. To nie tylko druga obok promieniowania słonecznego najczęstsza przyczyna przedwczesnego starzenia się. Palenie negatywnie wpływa m.in. na układ immunologiczny skóry, dlatego palacze częściej narażeni są na infekcje bakteryjne i grzybicze skóry. Wizualnie też jest kiepsko. Skóra palaczy jest gorzej ukrwiona, przebarwiona i matowa, co z pewnością nie dodaje urody. Nawet najlepsze zabiegi i kosmetyki niewiele zdziałają, jeśli codziennie dostarczasz skórze stałą porcję substancji smolistych i wolnych rodników. Dobrze przespana noc działa lepiej niż niejeden kosmetyk. Noc jest bowiem dla skóry czasem wzmożonego wysiłku, którego efektem jest głęboka odnowa komórkowa i promienny wygląd o poranku. W trakcie snu metabolizm komórkowy skóry przyspiesza, dzięki czemu możliwe jest usunięcie toksyn oraz regeneracja uszkodzonych komórek. Zwiększa się ukrwienie skóry, przez co lepiej przyswaja ona składniki odżywcze kosmetyków. Warto pamiętać o tym, że na ręcznikach, jak i poszewkach poduszek szczególnie osiadają zanieczyszczenia z naszych twarzy oraz są to idealne miejsca do kumulacji bakterii. Niezbędna jest zatem ich częsta wymiana, gdyż to one mogą być źródłem powstawania na naszych twarzach niechcianych wyprysków.

Tak więc jest wiele sposobów, aby nasz skóra była piękna i przede wszystkim zdrowa. Warto zadbać o nią, aby wyglądać ślicznie i młodo.